16.9 C
Budapest
kedd, május 7, 2024
HomeEgészségügyKüzdelem a jobb egészségügyi ellátásáért

Küzdelem a jobb egészségügyi ellátásáért

A járványhelyzet miatti fennakadások ellenére a XVIII. kerületi önkormányzat azt tartja egyik legfontosabb feladatának, hogy a helyi lakosság a lehető legjobb egészségügyi ellátásban részesüljön. Az elmúlt két évben mindent annak rendeltek alá, hogy a kerületiek gyógyulási lehetőségei a lehető legkedvezőbbek legyenek.

 

Az eddigi eredményeket sorolva a kerületi egészségügyet is felügyelő Szaniszló Sándor polgármester kiemelte a Zsebők Zoltán Szakrendelőben megújult labort, a Havanna-lakótelepen felújított háziorvosi rendelőt, a Pestszentimrén elkészült gyermekorvosi rendelőt, a beszerzett egészségügyi berendezéseket és a folyamatos küzdelmet azért, hogy ne legyen orvoshiány a kerületben.

Szaniszlo SandorÁTÉPÍTÉS ÉS GÉPBESZERZÉS

A polgármester szerint 2022-re nézve jó hír, hogy hamarosan elkezdik a Dolgozó utcai háziorvosi rendelő felújítását és a Zsebők Zoltán Szakrendelő teljes körű átépítését.

– A szakrendelő rekonstrukciója a kerület idei legjelentősebb egészségügyi beruházása, amelyhez a szükséges 800 millió forintot a főváros a megegyezésnek megfelelően átutalta már az önkormányzatnak – hangsúlyozta Szaniszló Sándor.

Az összeg egyik részét a kivitelezésre fordítják, míg a másik hányadát eszközbeszerzésre költik, és mindkettőnek 2022. december végéig meg kell történnie. Az új eszközök között a legjelentősebb egy új szív-ultrahangberendezés és egy altatógép vásárlása. Az épület rekonstrukciója keretében a külsőhomlokzatok hőszigetelése, a tetőszigetelés, továbbá valamennyi nyílászáró és a gépészeti vezetékek cseréje valósul meg.

SZAKRENDELŐ KÉT ÜTEMBEN

A munkálatok során kiváltanak egy távhővezetéket, és ezzel párhuzamosan új hőközpontot is létesítenek. A homlokzatról eltűnnek a klímaberendezések külső egységei, amelyek helyett egy központi hűtőgépet építenek, amellyel nemcsak a váróhelyiségek, hanem a rendelők is hűthetők lesznek.

Az eredeti tervekben új épületszárny létesítése is szerepel, amely a kormányzati elvonások miatt a beruházás második ütemében valósulhat meg. A kivitelezés idei fázisában a toldalék helyét a munkák végére hagyják, mert ha közben esetleg más döntés születik, akkor hamarabb lehet folytatni az építkezést.

– A korábban elkészült tervek alapján jelenleg az engedélyeztetési eljárás van folyamatban. A december végi befejezés érdekében a közbeszerzési eljárást még januárban el akarjuk indítani – mondta Szaniszló Sándor.

PERRE IS MEHETNEK

A polgármester hozzátette: a Fővárosi Önkormányzat és a kormány közötti megállapodás alapján lakosságarányosan további 900 millió forintot kell kapnia a kerületnek. Ez az összeg szolgálna a szakrendelő új szárnyának létesítésére és egy új CT-berendezés vásárlására. Ha nem érkezik meg a pénz, akkor az elvonások és a gazdasági nehézségek miatt a XVIII. kerületnek saját forrásból nem lesz lehetősége az új szárny megépítésére. Az önkormányzat levelezésben áll a kormánnyal annak tisztázása érdekében, hogy komolyan gondolták-e, hogy elveszik ezt az összeget a kerülettől.

– Ha elveszik ezt a pénzt, az önkormányzat megvizsgálja annak lehetőségét, hogy polgári perben érvényesítse az igényét, hiszen nem egyoldalú kormányzati támogatásról van szó. Ezt az összeget azért kapják a kerületiek, mert a Fővárosi Önkormányzattal egységesen hozzájárultak ahhoz, hogy 2023-ban Budapest legyen az atlétikai világbajnokság helyszíne.

CT- ÉS MR-VIZSGÁLATOK

Az egészségügyi beruházások mellett van egy másik fontos ága is az Egészséges Budapestért Programnak. A Fővárosi Önkormányzat évi kétmilliárd forintos összegben CT- és MR-vizsgálatokat rendelt meg magánvállalkozásoktól annak érdekében, hogy a hat-hét hetes várakozás egy hétre csökkenjen. A XVIII. kerület a lakossága arányában csaknem kétezer ilyen vizsgálatra volt jogosult, aminek eredményeként mindenki el tudott jutni egy héten belül a szükséges vizsgálatra.

A polgármester szerint a kormányzati összeg megvonásával ez a lehetőség is megszűnhet, és esetleg újra heteket kell várni a CT- és MR-vizsgálatokra. Becslések szerint fővárosi szinten tavaly akár hatezer ember életét is megmenthették ezek az időben elvégzett vizsgálatok, amelyek eredményeként gyorsan megkapták az érintettek a szükséges kórházi kezelést.

Szaniszló Sándor hozzátette: a háziorvosi praxisok évi 42 millió forintos támogatását kiegészítették azzal, hogy amennyiben felszabadul egy praxis, azon a helyen egyszeri egymillió forintos támogatást is fizet az önkormányzat annak érdekében, hogy minél rövidebb idő alatt szűnjön meg az orvoshiány.

(bp18 Városkép – Bodzay Zoltán)

Népszerű