26.2 C
Budapest
vasárnap, május 5, 2024
HomeHűhaKét kerületi suli tanárai is csatlakoztak a polgári elégedetlenségi mozgalomhoz

Két kerületi suli tanárai is csatlakoztak a polgári elégedetlenségi mozgalomhoz

Huszonöt pedagógus tagadta meg a munkát csütörtök reggel a Brassói Utcai Általános Iskolában. Az iskola polgári engedetlenségi akcióba kezdő pedagógusai a sztrájkjogért állnak ki, nyilatkozatukban megköszönik azoknak a kollégáiknak a munkáját, akik a gyerekek felügyeletét ellátták.

Karinthy Frigyes Gimnázium pedig 50 tanár nem tartotta meg az óráit. Kiss-Berta Beáta, a gimnázium egyik tanárnője az önkormányzati portálnak elmondta, hogy az engedetlenségi akciójukkal több fontos, a magyarországi oktatást és a pedagógusokat érintő problémára szeretnék felhívni az emberek figyelmét, illetve a sztrájkhoz való joguk miatt is határozottan kiállnak.

 

 

„Végső elkeseredés, ennél már minden jobb – véli Csorvásiné Ősi Judit, a gimnázium egy másik tanárnője, aki hosszan és részletesen vázolta a pedagógusokat súlytó legégetőbb gondokat.

Egyre jobban bekorlátozzák az oktatást és a munkánkat, teljesen elveszik az önállóságunkat. Megmondják, hogy milyen könyvből és hogyan taníthatunk, és hiába léteznek sokkal jobb tankönyvet, nincs rá módunk, hogy azokból tanítsunk. Nem hallgatják meg a szakmai érveinket, hogy mit tartunk problémásnak az oktatásban, és ez kihat az oktatás minőségére” – panaszolta el Csorvásiné Ősi Judit.

A tanárok az egyre rosszabb körülmények rovására írják fel a tanárhiányt, illetve a nagyon alacsony, nettó 160 ezer forintos tanári kezdőfizetést is megélhetésre alkalmatlannak, megalázónak tartják.

Március 16-án a Karinthyból is sok pedagógus csatlakozik majd országos sztrájkhoz, mint mondják – nincs veszítenivalójuk, és nincs már hova hátrálniuk sem.

Több mint tíz napja tartanak országszerte a polgári engedetlenségi akciók. Az ominózus rendeletben a koronavírus okozta veszélyhelyzetre hivatkozva a kormány szabályozza az iskolák sztrájk alatti működését. A rendelet értelmében egy esetleges sztrájk esetén a tanulóknak minden, a sztrájkkal érintett munkanapon reggel 7 óra és iskolák esetében 16 óra, általános iskola esetében 17 óra, óvodák esetében 18 óra között kötelező szakképzett pedagógus által vezetett felügyeletet biztosítani. A sztrájk által érintett iskolákban ráadásul kötelező a tanórák 50 százalékának megtartása, az érettségi előtt álló diákoknak pedig a kötelező érettségi tantárgyainak egyetlen tanórája sem maradhat el a sztrájk miatt, vagyis a kormány arra kéri a pedagógusokat, hogy a sztrájk idején is dolgozzanak.

A szakszervezetek azonban nem hajlandóak elfogadni a kormányrendeletet, szerintük alapjogot sért az intézkedés. A január 31-i kétórás figyelmeztető sztrájk sikerén felbuzdulva a PSZ és a PDSZ március 16-tól határozatlan idejű munkabeszüntetéssel kívánják elérni, hogy a kormány meghallgassa a követeléseiket.

Népszerű