Hiába nem szeretjük, marad az óraátállítás

0

Október 31-én, vasárnap elkezdődik a téli időszámítás.

Október utolsó napján hajnalban 3:00 órakor 2:00 órára kell visszaállítani az órát.

A pandémia helyzet és más okok miatt eddig nem sikerült megoldani az Unió országaiban az óraátállítás egységesítését, pedig 2021-re már el kellett volna dönteniük, hogy a nyári vagy a téli időszámítást választják. Úgy tűnik, a csehek voltak a leggyorsabbak: elsőként az uniós országok között állást foglaltak, és öt évre szóló döntést hoztak az óraátállítással kapcsolatban, vagyis folytatják az őszi és tavaszi időszámításra való átállást a következő években is – írja a Magyar Alvás Szövetség.

Valószínűsíthető egyébként a jelenlegi helyzet konzerválása a következő évekre, vagyis ősszel és tavasszal állítgatni fogják az óráikat az európai polgárok.

Az egész Európában egységesen alkalmazott óraállítási módszer alapja, hogy március 21. és szeptember 22. – azaz a tavaszi és őszi napéjegyenlőség – között a nappalok hosszabbak az éjszakáknál. Minél inkább egybeesik a lakosság ébrenléti ideje a természetes nappali világosság idejével, annál kevesebbet kell a lámpákat használni.

Az alternatív időszámítást elsőként az Egyesült Államokban, 1916-ban vezették be – energiatakarékossági okok miatt. Ezt Magyarország is átvette, de ma már megoszlanak a vélemények abban, hogy megtakaríthatunk-e energiát az óraátállítással.

Egy felmérés szerint a magyarok 80 százaléka eltörölné az óraátállítást. Több kutatás is kimutatta, hogy az emberek az átállítás után fáradtabbak, ingerültebbek lesznek, és négyszer-ötször annyi közlekedési baleset is történik, mint máskor.

18.kerulet.ittlakunk.hu