Energiaválság: kerületünkben nem kell intézményi bezárásoktól tartanunk, az önkormányzat növeli az itt lakóknak nyújtható támogatások összegét

0

Az elmúlt napokban sorozatosan jelentek meg önkormányzati vezetők vészjósló nyilatkozatai a rezsiköltségek emelkedése miatt. Kíváncsiak voltunk, hogy kerületünk hogyan tudja megoldani a rezsiköltségek kigazdálkodását. Az önkormányzat vezetését kérdeztük az előttünk álló időszak feladatairól, a várható takarékossági intézkedésekről, az önkormányzat lehetőségeiről.

 

 

 

Az már biztos, az októberi képviselő-testületi ülésen módosítani kell az idei költségvetési rendeletet. Erre egyrészt az üzemanyagárak emelkedése miatt, másrészt az itt lakók támogatására fordítható keretösszegek növelése miatt van szükség.

Októberben kerül a testület elé a szociális támogatási rendszer felülvizsgálata is, amelyre azért volt szükség, hogy az önkormányzat a korábbinál is több segítséget tudjon nyújtani a kerület lakóinak ebben a válságos helyzetben – mondta el az ittlakunk.hu-nak Kőrös Péter alpolgármester, aki mindjárt néhány példát is említett. Az intézkedések részeként idén megduplázzák a szociális alapon kiosztható tűzifa mennyiségét; a 65 év felettieknek adott 5000 forintos vásárlási utalvány összegét 7000 forintra emelik; november elején pedig kedvezményes almavásárt tartanak a kerületben.

 

 

Mint megtudtuk, kerületünk viszonylag szerencsés helyzetben van, mivel az elszálló energiaárak idén és a jövő év jórészében még nem terhelik a költségvetést, ugyanis az önkormányzat tavaly két évre szóló megállapodást kötött az MVM-mel mind az áram-, mind a földgázbeszerzés tekintetében – mondta el az ittlakunk.hu-nak Kőrös Péter alpolgármester.

Ez hatalmas könnyebbség, mivel az önkormányzat által üzemeltetett csaknem 100 kerületi intézmény – óvodák, bölcsődék, szociális intézmények, művelődési házak, uszodák, sportcsarnokok – rezsiköltsége (a villany, gáz és távhő tekintetében) a tavaly megkötött közbeszerzési áron hozzávetőleg évi 600 millió forintot tesz ki, ez a tétel a mostani piaci árakon mintegy 7-8 milliárd forintba kerülne. Könnyen belátható, hogy ez kigazdálkodhatatlan lenne – emelte ki az alpolgármester.

Ezzel együtt szeptember végéig elkészül az intézkedési terv arról, hol, hogyan, mennyit tud spórolni a kerület.

Tehát annak a réme nem fenyeget, hogy ovikat, bölcsiket, szociális intézményeket kelljen bezárni – sőt a hőmérsékletet se kell drasztikusan lecsökkenteni –, ugyanakkor az alpolgármestertől megtudtuk, hogy az iskolák bajban lehetnek, mivel nekik nincs hosszabbtávú energiaszolgáltatói szerződésük.

A Külső-Pesti Tankerület azt már jelezte, hogy a sportoláshoz használatos felfújható sátrakat nem tudja üzemeltetni sem a Kassa Utcai Általános Iskolában, sem a Gloriett Sportiskolai Általános Iskolában, sem a Kandó Téri Általános Iskolában.

Az önkormányzat azon dolgozik, hogy megoldást találjon erre a problémára. A Kassa suli esetében a legégetőbb a dolog, mivel ott a sátor tornateremként is funkcionál, ezért önkormányzatunk vizsgálja, hogy finanszírozóként akár közvetlenül akár sportszervezeteken keresztül mi módon tudna segíteni – emelte ki Kőrös Péter.