Meghalt Mécs Imre, a Szabad Demokraták Szövetségének egykori parlamenti képviselője és ’56-os halálraítélt. 89 évet élt, halálhírét családja tette közé Mécs Imre Facebook-oldalán a következő szöveggel:
Fájdalommal tudatjuk, hogy Mécs Imre életének 90. évében, otthonában szerető családja körében ma reggel elhunyt.
„Szabadság nélkül nem lehet élni.”
Mécs Imre
Mécs Imre az 1956-os forradalomban a nemzetőrség egyik szervezőjeként vett részt, majd az ellenállás megszervezésében is szerepet vállalt. 1957 júniusában tartóztatták le, majd 1958. május 22-én halálra ítélték a népköztársaság megdöntésére irányuló szervezkedés vezetéséért. Az ítéletet egy évvel később életfogytiglani börtönbüntetésre változtatták, de 1963-ban kiszabadulhatott az általános amnesztia keretében. Ezután három évig rendőri felügyelet alatt állt.
Mécs 1975-ben került kapcsolatba a szerveződő demokratikus ellenzékkel, később a Duna Körrel is kapcsolatba került a 1980-as években, majd bős-nagymarosi vízlépcső ügyében népszavazást is kezdeményezett.
1988-ban a Szabad Kezdeményezések Hálózata, majd az ebből kialakuló Szabad Demokraták Szövetsége (SZDSZ) alapító tagja volt, 1990-ben parlamenti képviselő lett, és 20 éven át mindig volt mandátuma. 1990–2006 között az SZDSZ, 2006–2010 között pedig az MSZP politikusaként.
Mécs 2010 után civil mozgalmakhoz csatlakozva folytatta a parlamenten kívüli politizálást, A Szabadság téri ellenállás (Tiszta emlékezettel a szabadságért, a demokráciáért – csoport) arca, szervezője, résztvevője, felszólalója, majd a Visszahozzuk a forradalom lángját civil mozgalom elindítója és szervezője volt. A Városligetért is többször kiállt.
telex.hu