6.4 C
Budapest
csütörtök, április 25, 2024
HomeHűhaBudapest zöld eredményei

Budapest zöld eredményei

2019 őszén zöld fordulat indult el Budapesten. A valóban fenntartható, klíma- és környezetbarát működésre való átállás évtizedes feladatokat jelent, de az első eredmények már két és fél év után kézzelfoghatóvá váltak:
  • Több mint 10 000 új fát ültettünk már a városban 2019 ősze óta. Több mint 4000 fa az utakat szegélyező fasorokban és parkjainkban kapott helyet, közel 700 fát pedig a főváros új parkjában, a Pünkösdfürdő parkban ültettünk el. 5700 csemetével elindult az újraerdősítési programunk is: a Szépvölgyi-erdőben elhagyatott parkolók helyére telepítettünk vissza fákat és idén tavasszal földbe kerültek a csemeték a rákoshegyi Nagylegelő-erdőben​ is.
  • 80 focipályányi új természetvédelmi területet jelöltünk ki. Az Óbudai-szigeten 25 hektárt védtünk le, a III. kerületi önkormányzattal és a lakossággal összefogva megakadályoztuk az ártéri erdő letarolását. 32 hektárt védtünk le a szalamandrák lakóhelyéről ismertté vált Jegenye-völgyben​​. Ezen felül a Nagytétényi Duna-parton ideiglenes védettséget rendeltünk el az ott elindult illegális, természetromboló tevékenység leállítására és kezdeményezzük a terület állandó védelmét. Előkészítés alatt van a IV. kerületi Farkaserdő védetté nyilvánítása is. 2 700 m3, több mint 4 100 tonna szeméttől​ és illegálisan lerakott építési törmelék hulladéktól tisztítottuk meg a Tétényi-fennsíkot.​
  • Több mint 300 rendezett rollerparkolót alakítunk ki a belső kerületekben idén tavasszal. Szeretjük a rollerezést, hiszen környezetbarát és gyors közlekedést tesz lehetővé a városban. De nem szeretjük az utcán szerteszét heverő eszközöket, ezért a káosz felszámolására a kerületekkel és a szolgáltatókkal együttműködésben folyamatosan tovább bővítjük majd a hálózatot. Ezek a pontok most még csak kulturált parkolóhelyként szolgálnak, azonban amikor a megállók sűrűsége eléri a kívánatos mértéket, használatuk kötelezővé válik majd a közösségi, bérelt eszközök számára.
  • Már 1 560 új biciklivel gurul a MOL Bubi. A megújított, havonta csupán 500 forintért szinte korlátlanul használható közbringa népszerűsége minden várakozást felülmúlt: míg a megújítás előtt átlagosan naponta egy utazás történt egy kerékpáron, most már naponta 6 alkalommal kölcsönöznek ki minden biciklit. Ezért egyre bővítjük a flottát és a hálózatot: tavasszal 15 új állomást nyitunk, ősszel pedig 360 új kerékpárt állítottunk forgalomba.
Almazöld MOL Bubi kerékpárok
  • Megalkottuk Budapest klímastratégiáját. A Fővárosi Közgyűlés által 2021-ben elfogadott új Budapesti Klímastratégia​ és Fennt​artható Energia és Klíma Akciótervben 2030-ig az üvegházhatású gázok legalább 40 %-os csökkentését tűztük ki célul. Elkészítettük Budapest 2021-2026 időszakra szóló környezetvédelmi programját is.
  • Megtartottuk Magyarország első közösségi gyűlését, amely a klímavészhelyzettel foglalkozott. A gyűlésen tízezer lakos közül reprezentatív módon kiválasztott ötven budapesti polgárral vitattuk meg a klímaválság kihívásait. A közösségi gyűlés résztvevői által megfogalmazott ajánlások beépültek a Klímastratégiába.
  • Új, zöld főteret kap Budapest: április végén eredményt hirdetünk a Városháza park megálmodására kiírt tervpályázaton. A parkoló autók helyét fák, virágok, valamint közösségi s kulturális rendezvények tartására alkalmas köztér foglalja majd el.
  • Megújítjuk parkjainkat és új közparkok kialakításával növeljük a városi zöldfelületeket. A megörökölt tervek felülvizsgálatával, a helyi lakosokkal és civilekkel együttműködve újítottuk meg a Tabánt​ és építettünk új, ökologikus szemléletű parkot Pünkösdfürdőn​. Elkészítettük a Gellért-hegy​, a Vérmező és a Népliget fejlesztési stratégiáját és előkészületben van az Óbudai-sziget​, a Mocsárosdűlő​ és a Fehér-dűlő stratégiai terve. Részben ezek folytatásaként 2022. februárjában egy zöldfelület tervezési csomagot indítottunk el. A Radó Dezső Tervben, Budapest Zöld Infrastruktúra Fejlesztési és Fenntartási Akciótervében több, mint két Margit-szigetnyi új közpark kialakítását vállaltuk. Célunk, hogy 2030-ig az egy főre jutó parkterület nagyságát a jelenlegi 6 m2-ről 7 m2-re növeljük.

 

 

  • Új kerékpársávokat alakítottunk ki olyan útszakaszon, amelyek kulcsfontosságúak a város kerékpáros átjárhatósága​ szempontjából. Ennek is köszönhetően minden korábbi rekordot megdöntően növekedett a kerékpáros forgalom. Bővítettük a BKK járművein a kerékpárszállítási lehetőségeket​, és hétvégékre ingyenessé tettük a kerékpárok szállítását a BKK és a HÉV vonalain. Közel száz forgalmas helyszínen építünk ki új kerékpáros támaszokat, Budapest első közösségi költségvetéséből finanszírozva.
  • Kizöldül a Blaha Lujza tér és a Bakáts tér: az előző városvezetéstől örökölt terveket újragondolva több fával és zöldfelülettel újítunk meg fontos városi tereket. Így nemcsak kellemesebb környezet alakul ki, hanem a hősziget hatás is csökken ezeken a sűrűn beépített belvárosi területeken. A Bakáts térnek a korábban tervezettnél zöldebb kialakítását a tulajdonos Ferencváros valósította meg, a Fővárosi Önkormányat TÉR_KÖZ pályázata révén támogatta ezt.
  • Természetesen gondozzuk a zöldet: környezetbarátabb módszerekre térünk át a városi zöldfelületek gondozása során. Száműztük a környezetet károsító glifozát tartalmú gyomirtókat, komposztálókat alakítunk ki a parkokban, vadvirágos méhlegelők létrehozásával, madárodúk és ro​varhotelek kihelyezésével növeljük a biodiverzitást a városban. Szorosan együttműködünk a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel​ a madarak és élőhelyeik védelme érdekében.

 

  • „Égig érő fű” néven udvarzöldítési pályázatot​ írtunk ki a legsűrűbben beépített városrészek zöldfelületeinek növelésének érdekében. Az első pályázat nyomán már zajlik 15 budapesti társasház belsőudvarának kizöldítése, és a jelenleg tartó értékelés eredményeként hamarosan indulhat a második pályázat győztes terveinek megvalósítása is.
  • Közel 1300 fát mentettünk meg a kivágástól, elsősorban az előző városvezetéstől örökölt beruházások felülvizsgálatával. Favédelmi munkacsoportot hoztunk létre, amely új szabályozást dolgozott ki a meglévő fák védelmére és az új ültetések feltételeire is. A gyökérzóna fokozott védelmével olyan életteret alakítunk ki a fáknak, amelyben valóban van esélyük árnyat adó lombot növeszteni a számukra zord városi körülmények között is.
  • Visszaadjuk a Dunát a városlakóknak, egyre több helyen tesszük elérhetővé a vízpartot. Módosítottuk az idősebb Antall József rakpartra korábban készült terveket, így a gyalogosoknak nagyobb tér áll rendelkezésükre, és a felújítás részeként a Kossuth tér és a Margit híd közötti szakaszra 34 talajkapcsolatos fát​ tudtunk elültetni. Ezzel valódi korzót varázsoltuk a város egyik legszebb területére. Tavasztól őszig hétvégénként immáron menetrendszerűen vehetik birtokba a sétálni vagy sportolni vágyó budapestiek a pesti alsó rakpartot a Margit hídtól egészen a Bálnáig. TÉR-KÖZ programunk támogatásával alakulhatott át a pesterzsébeti Duna-part. A Gubacsi hídtól induló, korábban elhanyagolt, szétszabdalt területen kialakított új sétányon 6 különleges kialakítású stég biztosítja a valódi vízkapcsolatot.

 

 

  • Már közel 50 új ivókutat alakítottunk ki városszerte, ebből 14-et az M3 metró állomásain. Ezzel segítünk csökkenteni az eldobható műanyag palackok mennyiségét. Népszerűségüket jól jelzi, hogy a részvételi költségvetésben további ivókutak kialakítását szavazták meg a budapestiek, így hamarosan még 25 helyszínen bővülhet a hálózat. Az ivókutak a BudapestGo applikációban és a husito.budapest.hu oldalon is megtalálhatóak.
  • Szigorítottuk a szmoggal kapcsolatos tájékoztatást: a Főváros tájékoztatást ad ki honlapján, ha a levegőben a különösen egészségkár​osító PM2,5 szennyezőanyag (szálló por) szintje meghaladja a WHO egy napi határértékre tett ajánlását. Mivel a szmoghelyzet javításához szükséges kérdéseket elsősorban felsőbb szintű jogszabályok szabályozzák, kezdeményeztük a Kormánynál egy Szmogriadó Tárcaközi Bizottság összehívását.
  • Zöld Budapest Tanácsadó Irodát nyitottunk, ahol a HungAIRy projekt keretében széles körű lakossági tájékoztatást nyújtunk levegőtisztaság-védelmi, energiahatékonysági, komposztálási kérdésekben. Az Iroda​ egyúttal otthont ad az Energiaklub és a Magyar Energiahatékonysági Intézet által működtetett RenoPont Energetikai Otthonfelújítási Központnak is.

 

  • Napelemes programot indítottunk annak érdekében, hogy a következő évtizedben jelentősen növekedjék a budapesti tetőkön a napelemes kapacitás. „Budapest – Nappal hajtva”​ projektünkben interaktív szolár-térképet fejlesztünk, és a kerületi önkormányzatokkal együtt dolgozunk a napelemek elterjedését gátló bürokratikus előírások lebontásán.
  • Elindítottuk a BP Fatár mobilos applikációt, amely interaktív formában tartalmazza a fővárosi kezelésű parkokat, fákat, játszótereket, ivókutakat, utcabútorokat, valamint természetvédelmi területek adatait. Az applikáció egyik célja, hogy egységes adatbázis jöjjön létre Budapest zöldfelületeiről, ennek érdekében az applikációhoz sorra csatlakoznak a kerületek saját fakatasztereik adataival. Emellett a bejelentő funkcióval a felhasználók közvetlenül is kapcsolatba tudnak lépni a zöldfelületek fenntartóival.
  • Új integrált parkhasználatú (kutyával is látogatható) területeket jelöltünk ki a Március 15-e téren, Nehru parton és a Gizella sétányon. Előkészítés alatt van hasonló szabályozás kialakítása az Óbudai szigeten, Vérmezőn, Tabánban és a II. János Pál pápa téren. Célunk, hogy a behívható kutyák és gazdái számára a fővárosi parkok területén biztosítsuk a póráz nélküli sétáltatás lehetőségét, egyúttal kijelölve azon kutyákkal nem látogatható parkrészeket, ahol a kutyákat nem kedvelő lakosok tudnak kikapcsolódni.
budapest.hu

 

Népszerű