Szerdától regisztrálhatnak a szülők, hogy az 5-11 éves korosztályba tartozó gyerekeik megkaphassák a koronavírus elleni védőoltást – írja az Index.
A gyerekek oltását a gyerekoltásokra kijelölt kórházi oltópontokon és ha van rá igény, a házi gyermekorvosoknál is tervezik.
Az oltás első napjaiban várhatóan egyedül azoknak a gyerekeknek tudna oltóanyagot biztosítani, akiknek a szülei december 7-ig igényelték azt.
Amit az oltásra a szülőnek a gyermek mellett magával kell vinnie:
- a gyermek tajkártyáját;
- egy a személyazonosságát igazoló dokumentumot;
- a szülői hozzájáruló nyilatkozatot;
- az esetleges betegségekről szóló nyilatkozatot.
Mikor kezdődik az 5-11 évesek oltása?
Az oltási munkacsoport megkezdte az 5-11 éves gyerekek oltásának előkészítését, a szükséges vakcinák várhatóan december 13-án érkeznek, december 14-én már nagy eséllyel az országban lesz a korosztálynak szánt vakcinaszállítmány. Kétmillió Pfizer-vakcina érkezik Magyarországra a korosztály számára.
A szülőknek az online regisztráció során meg kell adniuk:
- a gyermek neve;
- életkora;
- tajszáma;
- lakcíme;
- a szülő elérhetőségei;
Ha a szülő saját e-mail-címével már korábban regisztrált oltásra, akkor a gyermek regisztrációjához új e-mail-címet kell létrehoznia.
Az 5-11 éves korosztályba tartozó gyerekeket Pfizer vakcinával oltják be.
Hogyan adagolják az 5-11 éveseknek a vakcinát?
Az oltóanyag nem különbözik a 12 éven felülieknek adott vakcinától, de a 12 év alattiak kevesebb, harmad annyi oltóanyagot kapnak. Az oltásból az 5-11 évesek is két dózist kapnak, három hét különbséggel.
A világhírű magyar kutató, Karikó Katalin vezetésével kifejlesztett, mRNS technológiára épülő vakcina hatását egy 2268 kisgyermek bevonásával végzett vizsgálatban elemezték, majd megállapították, hogy a Pfizer vakcina a korosztály számára hatékony és biztonságos.
Milyen tünetekre, mellékhatásokra számíthatnak oltás után a gyerekek?
Az eddigi külföldi tapasztalatok alapján komolyabb oltási reakcióktól az 5-11 éves gyermekek esetében sem kell tartani.
A mellékhatások lehetnek: egy kis izomfájdalom, bőrpír vagy duzzanat jelentkezik az oltás helyén, ugyanakkor ezek a tünetek egy-két napon belül elmúlnak. A felnőttekhez képest a gyermekeknél ritkábban és sokkal kevesebb mellékhatás jelentkezik, súlyos oltási reakciót pedig – mint például a szívizomgyulladást vagy anafilaxiás reakciót – abszolút nem tapasztaltak.
Van-e kizáró oka, hogy valaki ne kaphasson oltást a korosztályból?
A gyermekeknek, akiknek esetleg korábban súlyos allergiás reakciójuk volt, intézményi háttérrel javasolt az oltás felvétele. Szintén az orvos kezében van a döntés az oltás időpontjáról akkor is, ha az oltásra váró gyermek immunrendszert gyengítő kezelést kap.
Akut lázas betegség esetén pedig mindenképpen meg kell várni, amíg a gyerek meggyógyul.