Ismét frontvonal látszik kialakulni a főváros és a kormány között a Városliget ügyében. Orbán Viktor szerint a választás felhatalmazza arra, hogy korábbi kijelentésén felülemelkedve mégis megépítse azt a három épületet a Ligetben, amit a főváros nem akar. A főváros vezetése erre ellenállást hirdetett.
A Városliget beépítésének mértékéről, vagy ahogy a kormány részéről gyakrabban hallani, megújításáról régóta vita folyik a zöld szervezetek és az állami beruházó között. A vita Karácsony Gergely főpolgármesterré választásával úgy tűnt, hogy véget ért, mert 2019. október 21-én Orbán Viktor miniszterelnök a parlamentben azt közölte:
„Magyarország kormánya nem kíván olyan fejlesztéseket végrehajtani Budapesten, amit Budapest felelős vezetői nem akarnak. Várjuk, sőt kérjük is, hogy a közgyűlés hozzon egyenként döntéseket, és mondják azt, hogy ez kell, ez nem kell, és ha azt mondják, hogy nem kell a Liget-beruházás, akkor nem lesz Liget-beruházás, és ha a Fővárosi Közgyűlés azt mondja, hogy nem akar atlétikai világbajnokságot, akkor nem lesz atlétikai világbajnokság, és nem lesz atlétikai stadion.”
Ez az „egyenes beszéd” fordult át a parlamenti választások után teljesen más irányba. Orbán Viktor a választások utáni nemzetközi sajtótájékoztatón arra a kérdésre, hogy a Városliget felfüggesztett elemeiből lesz-e valami a közeljövőben, ezt válaszolta:
„Úgy gondolom, hogy ezt a kérdést a választás eldöntötte. Lesz. Úgy valósul meg, ahogy azt elgondoltuk.”
Mint elmondta, mindhárom kulturális intézmény érvényes és végrehajtható építési engedéllyel rendelkezik. A kormány az elkövetkező időszakban áttekinti majd a Liget-projekt előrehaladását, és döntésének megfelelő ütemezésben indulnak majd az egyes beruházások. Baán László, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa erről korábban az Indexnek azt nyilatkozta: az Új Nemzeti Galériára még ebben az évben kiírják a közbeszerzést, és a kormány döntésének függvényében akár a másik két épület is néhány éven belül megvalósulhat.
A fordulat
Arra a kérdésre, hogy mi változott meg Orbán Viktor két és fél évvel ezelőtti kijelentése óta, amikor még úgy volt, hogy a fővárosiak mondhatják meg, kell-e a Liget-beruházás, a Városliget Zrt. levelében Baán László azt válaszolta: a kormány egyoldalú politikai vállalást tett a 2019-es önkormányzati választások után, amit a témában nem követett megállapodás a fővárossal.
Baán László szerint a kormány folyamatosan kezdeményezte a főváros irányába a vitatott épületek ügyének szakmai és tényalapú megvitatását a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsában, de ettől a főváros mindig elzárkózott. A kormány azt is világossá tette, hogy a Liget Budapest Projekt teljes körű megvalósítását kiemelt jelentőségű nemzeti érdeknek tartja, arról nem kíván lemondani, így ez egy állandó vitapont maradt a kormány és a főváros között.
Baán szerint Orbán Viktor a Magyar Zene Háza idén január 22-i megnyitóján egyértelműsítette: erre a vitára az április 3-i választások fognak pontot tenni, vagyis a kormány végleges döntését a Liget Budapest teljes körű megvalósításáról – tekintve, hogy nem lokális, hanem nemzeti szintű ügyről van szó – az országos választói akarat függvényében fogja meghozni.
Megnéztük, pontosan mit mondott a miniszterelnök a hivatkozott beszédben, ezt:
„A jelenlegi formájában a Liget-projekt félkész vállalás, egy befejezetlen mű, torzó. Éppen ezért nagyon várjuk, hogy a magyar választók áprilisban végre pontot tegyenek az ügy végére, és lezárhassuk ezt a vitát.”
telex.hu