Február első hetében megkezdődött Magyarországon a védőoltásra postai úton, vagy interneten regisztrált legidősebb emberek koronavírus elleni védőoltása. Minden háziorvos megkapta a praxisában eddig regisztrált legidősebbek listáját. A lista egyben egy prioritási rend is, a praxishoz tartozó legidősebbtől halad sorban életkor szerint és figyelembe veszi az oltandó idős ember dokumentált krónikus betegségeit is. Tehát az életkoruk és egészségi állapotuk alapján legveszélyeztetettebbek vannak a lista elején, a háziorvosnak velük kellett kezdeni az oltást.
Az idős kor az egyik legnagyobb kockázat a koronavírus-fertőzés súlyos lefolyására. Az elhunytak átlagéletkora 76 év. A fertőzéseket kiváltó kórokozók, köztük a vírusok okozta fertőzések ellen védőoltásokkal lehet a leghatékonyabban védekezni. Ez igaz az új koronavírus okozta fertőzésekre is.
A háziorvos a lista sorrendiségét követve értesítette a praxisához tartozó időseket, hogy ki és mikor számíthat az oltásra. A háziorvos döntött arról is, hogy az oltásra jelentkezett idős ember oltható, vagy nem oltható (pl.: akut lázas betegség esetén későbbre kell halasztani a védőoltást).
Minden háziorvosnak (ez több mint 5 ezer praxist jelent az országban) ki kellett választani 6 főt a listáról, akik kórházi oltóponton kapják meg az oltást február 4-8. között. Oda vagy a háziorvos által megrendelt betegszállítóval juthatnak el, vagy a család is beviheti őket autóval.
Ezen felül 1 080 háziorvosnak jutott február első hetében 1-1 db ampulla Moderna-vakcina. Egy ampullából 10 idős embert tud beoltani a háziorvos a rendelőben, vagy az idős ember otthonában.
A február 4-8. közötti időszakban tehát nagyjából 30 ezer regisztrált idős embert oltanak be kórházi oltópontokon, és több mint 10 ezer idős embert a háziorvosok oltanak be.
A kórházi oltópontokon február elején Pfizer-vakcinával oltanak, amelyből az első oltást követő 21. napon kell beadni a második oltást.
A háziorvosok Moderna-vakcinával oltanak, amelyből az első oltást követő 28. napon kell beadni a második oltást.
Az oltóanyagokat nem lehet felcserélni, az első és a második oltást ugyanazon oltóanyaggal kell elvégezni. Ha a második oltást a tervezett időpontban valamilyen oknál fogva nem lehet beadni (pl. akut betegség, akadályoztatás esetén), akkor az oltóorvossal megbeszélt időpontban kell bepótolni.
Fotónkon: dr. Németh Ilma háziorvos körzetében az elsők között történt meg az oltás beadása Gyálon
(gyal.hu)
Oszd meg a cikket, ha tetszett!