Jövőre, 2024-től teljesen átalakítja a kormány a az egyetemi felvételi rendszert; megváltozik a pontszámítás, és a nyelvvizsga sem lesz kötelező a diploma megszerzéséhez – írta meg a 444 az Eduline után. Több érettségi feladatsor is megváltozik, új elemek kerülnek a magyar érettségi középszintű feladatsorába is.
A jövő évtől a magyar érettségi része lesz egy olyan irodalmi feladatlap, amiben egy „műveltségi teszthez” hasonlóan szinte bármit megkérdezhetnek a diákoktól. Így a különböző memoriterek mellett a kötelező olvasmányokat is – derül ki az Oktatási Hivatal honlapján lévő mintafeladatokból.
A változások ugyan 2024-től lépnek életbe, vannak kivételek; akik legkorábban jövőre érettségiznének, de előrehozott vizsgát, utána pedig szintemelő vagy pótló vizsgát tennének, már az új követelmények szerint érettségizhetnek tavasszal és 2023 őszén.
A központi többletpontok megszűnnek, az egyetemek dönthetik majd el, hogy mire adnak még maximum 100 pontot a jelentkezőknek, ezek lesznek az úgynevezett „intézményi” többletpontok. Ilyen járhat majd munkatapasztalatért vagy az egyetem által szervezett felvételi vizsgáért is. Az új rendszerben nem kapnak plusz 50 pontot az emelt szintű érettségizők, a közép- és az emelt szintű vizsgákat másképp veszik figyelembe. Például egy 82 százalékos középszintű érettségiért nem 82 pontot kap egy felvételiző, hanem csak 55-öt. Egy 82 százalékos emelt szintű érettségi viszont az új rendszerben is 82 pontot ér. Tehát a 100 százalékos középszintű érettségikért jövőre már maximum 67 felvételi pont lesz kapható – írja a 444.
A kormány tavaly nyári bejelentéséből az is kiderül, hogy bár az érettségi sikeres teljesítéséhez továbbra is szükséges lesz egy nyelvi tárgyból levizsgázni, 2024-től a nyelvvizsga sem lesz kötelező az egyetemi jelentkezéshez.
(Forrás: https://18.kerulet.ittlakunk.hu/suli-ovi/230423/teljesen-atalakul-az-egyetemi-felveteli-rendszer-es-az-erettsegi)