„Nem tudom, túléljük-e a 2023-at, ha ma ránézek a holland tőzsde gázáraira, akkor nem valószínű, a főváros nagyjából márciusra csődbe megy kormányzati segítség nélkül” – mondta Karácsony Gergely főpolgármester a Republikon Intézet Van-e még önkormányzatiság Magyarországon? című csütörtöki konferenciáján a hvg.hu tudósítása szerint.
Az eseményt annak apropóján tartották, hogy három év telt el az önkormányzati választás óta, vagyis túl vagyunk az ötéves ciklus felén.
A főpolgármester azt is mondta, ha tudta volna 2019. október 13-án, hogy mi vár rá, nem mosolygott volna a választás éjszakáján a fotókon, de mindannak, ami azóta történt az önkormányzatokkal, szerinte nagy előnye, hogy végre elválik egymástól a kormányzati politikában testet öltő uralkodás és a helyi közösségek képviseletéről szóló szolgálat. „Amíg mi leszünk, ez utóbbi érték felülírja a napi problémákat, amivel küzdünk. Mi nem a hatalmat, hanem a közösséget szeretjük, ez talán elég energiát ad, hogy túléljük a 2023-at, és talán a 2024-et is, amikor a választások után még több ilyen önkormányzat lesz” – tette hozzá a főpolgármester.
Közben Karácsony csütörtökön az energiakrízis kezeléséért felelős fővárosi operatív törzs ülésén is részt vett, majd bejelentették, hogy milyen intézkedéseket hoztak. „Ahol csak lehet, spórolnunk kell az energiával, de csak olyan döntéseket hozunk, amelyek nem terhelik tovább a budapestiekre a szociális krízis terheit és nem korlátozzák a nélkülözhetetlen közszolgáltatások minőségét” – közölte.
Tájékoztatása szerint „sok okos megoldással” csökkentik a tíz-, sőt húszszorosára növekedett energiaköltségeket. Többek között 20 fok lesz a Főpolgármesteri Hivatalban, 20 százalékkal csökkentik a fűtendő és világítandó terület nagyságát, ahol csak lehetséges, energiatakarékosabb LED-es világítótestekre cserélik a jelenlegieket, és a normál munkaidőn túl, hétvégéken, ünnepnapokon, a használaton kívüli épületek fűtését minimálisra (fagyvédelem esetén 5, máshol 10 Celsius fokra) mérséklik. Közzétettek egy hosszú listát, hogy ezen kívül a főváros által fenntartott intézményeknél milyen lépések várhatók, ezeket itt találjátok. A főpolgármester azt írta, hogy aki elmélyed a százas nagyságrendű intézkedést tartalmazó csomagban, látni fogja, hogy bezárások például nincsenek.
Az energiakrízist kezelő operatív törzs következő ülésén a legnagyobb energiaigényű közösségi közlekedésben elérhető megtakarításokról döntenek. – Hisz most abban kell elszántnak lennünk, hogy túlélünk, ha beledöglünk is – írta Karácsony Gergely.