Lakossági azbesztmentesítési pályázatra jelentkezhettek most

0

Azbesztmentesítési Pályázatot írt ki a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. a lakossági ügyfelek számára.

A pályázatra idén június 20. és augusztus 22. között jelentkezhetnek azok a háztartások, ahol még található azbeszt, és azt szállításra kész állapotba tudják rendezni. Az azbeszt jellemzően tetőn (palatető), kerítésben, víz- és lefolyóvezetékben, homlokzatok burkolásában található meg, esetleg válaszfalak építésére is használták, de másutt is előfordulhat.

 

 

A pályázati kiírás az NHKV Zrt. honlapján olvasható, a támogatási kérelem kizárólag digitálisan adható be a vállalat internetes felületén.

A pályázattal nem pénzbeli támogatás nyerhető el, hanem ingatlanonként legfeljebb 300 négyzetméter azbeszthulladék elszállítására szerződhet az ingatlan tulajdonosa. A nyertes pályázók ingatlanjáról az NHKV Zrt.-vel szerződött vállalkozás elszállítja és ártalmatlanítja az azbeszthulladékot. A támogatáshoz a pályázónak nem kell önerőt biztosítania.

 

 

 

azbeszt kiváló hőszigetelő képessége és költséghatékonysága miatt sokáig népszerű építőanyag volt mind hazánkban, mind világszerte. Számos épületben ma is találkozhatunk vele palatetők, kerítések és azbeszt cementcsövek formájában. Azonban a sokoldalú hasznosítás és a költséghatékonyság mellett sajnos környezet- és egészségkárosító hatás is írható is ennek az anyagnak a számlájára.

Egészségkárosító hatása azonban csak viszonylag későn vált ismertté, mivel azt a hosszan tartó – akár több évtizedes – lappangási idő miatt nehezen lehetett bizonyítani. A tudományos kutatások azonban egyértelműen bebizonyították, hogy a levegőbe kerülő azbesztpor és -származék belélegzése már kis mennyiségben is maradandó károsodáshoz vezethet.

Éppen ezért hazánkban 2005 óta tilos felhasználni az azbesztet az építőiparban. A környezetszennyezés és az egészségi ártalmak mérséklése érdekében az épületek bontásakor törvény írja elő a kötelező azbesztazonosítást és -mentesítést, valamint az ellenőrző levegőtisztasági méréseket.

Nem csak bontás során kerülhet azbeszt a levegőbe, hanem az időjárásnak és a légszennyezésnek következtében sérülhet az azbesztből készült tetők, kerítések felülete. A felületi kopás miatt rostszálak szabadulnak fel, melyek a levegőben szállnak, így az azbesztszálak belégzése egészségkárosodást okoz, és többféle betegség kialakulásában is szerepet játszik. Éppen ezért az Európai Unió célja, hogy a kontinens 2023-ra azbesztmentessé váljon.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here