Hahó gazdik! Tudtátok, hogy a kutyák is tudnak szorongani?

0

A mi kutyánk bámulatosan nyugodt természet, pedig a fajtája ezt nem feltétlenül indokolná – én legalábbis még nem láttam hozzá hasonló tacskót. Nagyon sok energiát és időt tettem abba, hogy ilyen legyen. Először is, már azelőtt elolvastam néhány szakkönyvet, hogy kiválasztottuk volna őt, így pontosan tudtam, milyen jeleket kell figyelnem az alomban.

A lehető legnyugodtabb természetű kis eb mellett voksoltunk. Ezt követően pedig jött az odafigyelő nevelés, a sok közös idő és persze az ivartalanítás, aminek az eredménye a számunkra tökéletes, nyugodt kutya. Azonban ahogy az emberek, úgy a kutyák esetében is vannak olyan jelek, amik arra utalnak, hogy az állat stresszes és szorong. Honnan tudhatod, hogy a te kedvenced is így érez?

1. Folyton ásít

Az ásítás az egyik legbiztosabb jele a kutyák szorongásának. Persze, nem kell azonnal a legrosszabbra gondolnod, mert természetesen az ebek is ásítanak akkor, ha álmosak. Azonban biztos lehetsz a szorongásban, ha ásítás közben a kutya láthatóan nem találja a helyét, nézeget jobbra-balra, vagy esetleg akkor ásít, mikor feladatot adsz neki. Minden bizonnyal nem érti, mit vársz tőle, és emiatt – zavarában – ásít.

2. Háttérbe vonulás

A magabiztos, jó kedélyű kutyák nem bújnak el sehova. Nyilván nem egészséges az sem, ha túlságosan nyíltak, esetleg támadóan lépnek fel, de a szorongás biztos jele a háttérbe vonulás, elbújás. Ez tökéletesen megfigyelhető a legtöbb állat esetében a tűzijátékok, viharok során, de a szorongó kutyák nem csak hangos zaj hatására dönthetnek a menekülés mellett.

Ráadásul nem is mindig ennyire látványos a dolog. Sok kutya azzal fejezi ki a szorongását, hogy elhúzódik pl. a simogatás elől, kitér a közeledéstől, kerüli a szemkontaktust, vagy hívás ellenére is inkább a helyére megy. Ugyanerre kell gondolnod, ha a kutyád folyton nyalja az orrát, száját, látszólag indokolatlanul. Kicsit ez is olyan „pótcselekvés”, mint az ásítás.

3. Lihegés

A stressz, szorongás jele lehet az is, ha a kutya túlpörgeti magát. Tipikus példa rá, mikor egy kutya annyira agresszívan reagál pl. arra, hogy elment valaki az utcában, vagy éppen postás járt a háznál, hogy hosszú percek kellenek, mire úgy-ahogy megnyugszik. Ez a fajta őrjöngés nem normális állapota a kutyáknak még akkor sem, ha sok esetben sajnos általánosnak tekinthető. Vele jár a heves szívdobogás és persze a fékevesztett lihegés is, ami egyébként akkor is jelentkezhet, ha a kutya stresszes állapotban van.

4. Rendetlenség

Tele van az internet olyan videókkal és fotókkal, amiken látszik, hogy a kutyák teljesen szétszedték a lakást, amíg a gazdi távol volt. Amellett, hogy ez időnként valóban vicces helyzeteket teremt, természetesen veszélyes a kutyára is. Mi áll a háttérben? Az unalom és stressz. Sok kutya egyszerűen unatkozik, míg a gazdi távol van, és keres egy kis szórakoznivalót, aminek persze az eredménye a rendetlenség.

De olyan kutyák is akadnak, akik borzasztóan stresszessé válnak, míg a gazdájuk elmegy és nem restek akár magukban is kárt okozni, amint próbálnak kiszabadulni. Ezt egyébként jellemző módon hanghatás is kíséri: a nyüszögés és az állandósuló ugatás, tutulás ugyancsak a szorongásra hívatott felhívni a figyelmedet..

Az erős szorongásos tüneteket többnyire nem igazán lehet otthon kezelni, legalábbis nem kutyatréner segítsége nélkül. Azonban érdemes bevonni a szakértőket, hiszen ahogy az embereket, úgy a kutyákat is megbetegíti a stressz. Labilisabbak lesznek, rövidebb ideig élnek, szőr- és bőrproblémáik, emésztési panaszaik lehetnek és komolyabban is megbetegedhetnek.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here