13,7 százalék volt az éves infláció júliusban, ilyenre huszonnégy éve, 1998 óta nem volt példa Magyarországon – derül ki a KSH közleményéből. A szezonális hatásoktól megtisztított, úgynevezett maginfláció 16,7 százalék lett, ez az egyik legmagasabb érték Európában. Az élelmiszerek ára 27 százalékkal nőtt. A havi infláció 2,3 százalék, ami szintén kiugróan magas érték.
A KSH gyorsjelentéséből kiderül, hogy az élelmiszerek drágulása pörgette az inflációt, de az átlagos élelmiszerár-emelkedés 27 százalékán belül is voltak kiemelkedően dráguló termékek. A margarin 65,8 százalékkal lett drágább, de 40 százalék fölötti a kenyér, a sajt, a száraztészta és a tejtermékek árának emelkedése is.
A tartós fogyasztási cikkek 14 százalékos áremelkedése húzta még felfelé az éves inflációt – ezen belül a használt autók csaknem 18, az újak 17,5, míg a bútorok 18–20 százalékkal drágultak –, ugyanakkor a szeszes italok, dohányáruk 11,2 százalékkal, míg a szolgáltatások 6,8 százalékkal kerültek többe. Kiemelkedően nagyot nőtt az állateledelek ára (33,1 százalék) és a taxiköltség (27,4 százalék).
Egy hónap alatt 21,3%-os drágulás? Erre is van példa
A havi inflációs adatok között vannak még ijesztőbbek. A fogyasztói árak júniusról júliusra átlagosan 2,3 százalékkal nőttek, de az élelmiszerek 4,1 százalékkal, ezen belül az édesipari lisztesáru 21,3, a kenyér 12,7, a száraztészta 7,8, a rizs 7,4, a sajt 6,9 százalékkal drágult.
A szeszes italok, dohányáruk ára 3,7 százalékkal emelkedett egy hónap alatt, főleg „a mindkét termékkört érintő jövedékiadó-emelések következtében”. A tartós fogyasztási cikkek ára 1,9 százalékkal – ezen belül az új személyautóké 4,7 százalékkal – nőtt, míg a szolgáltatások ára 1,6 százalékkal emelkedett egy hónap alatt.
Optimisták voltak
Az MNB korábban szeptemberre jósolta az infláció tetőzését, szerintük 14–16 százalék lesz a legmagasabb érték. A mostani maginflációs adat viszont, ami havi szinten 3, míg éves szinten 16,7 százalékos inflációt mutat, azt jelzi, hogy ennél magasabban lesz a tetőzés. Ezt a becslést a jegybank ráadásul még azelőtt jelentette be, hogy a kormány először gyakorlatilag kivégezte a katázás lehetőségét, aztán a rezsicsökkentést is átalakították, végül pedig a céges autók hatósági áras tankolását is megszüntették.
A drágulás mértéke még az elemzők által vártnál is magasabb – legalábbis a Portfolio.hu hétfői cikke szerint az elemzői várakozás júliusra 13 százalékos infláció volt, az egyes elemzők által mondott értékek 12,4–13,3 százalék között szóródtak (és van olyan elemző, aki decemberre már a 19 százalékos inflációt se tartja kizártnak).
Az infláció az egész világon 2021-ben, a harmadik Covid-hullám után hirtelen újrainduló gazdasággal pörgött fel, Magyarországra pedig ősszel szivárgott be. A drágulást akkor a kialakuló energiaválság is súlyosbította, erre jött rá az idén februárban kitört orosz–ukrán háború.
Mindenkinek fáj, nekünk kicsit jobban
A magyarországi helyzetet külön befolyásolja:
- a durván kilengő euróárfolyam, a forint elértéktelenedése ugyanis drágít minden importált terméket,
- és a kormány brutális februári pénzosztása, amelynek részeként elég rövid időn belül több mint 1500 milliárd forintot szórtak ki, tovább pörgetve ezzel a fogyasztást.
A kormány sokáig igyekezett enyhíteni az infláció hatásait, így hatósági árasították
- a lakossági energiát,
- az üzemanyagot
- és hat alapvető élelmiszert.
A rendszer azonban recsegni-ropogni kezdett, így a háromból az első két intézkedés most már csak bizonyos csoportoknak elérhető. Az eddig fenntartott, most elengedett hatósági árazás azonban a következő hónapokban még egy lapáttal rátesz majd a drágulásra, így valószínű, hogy a teljes 2022-es infláció jóval 10 százalék felett lesz.
Bár Magyarország Európán belül a legmagasabb drágulást regisztráló országok közé tartozik, az infláció globális jelenség. 1945 óta összesen egyszer volt ilyen magas a világszintű drágulás üteme, az 1973-ban kezdődő válságból aztán közel egy évtized volt kilábalni, ráadásul ezzel a recesszióval ért véget a kapitalizmus aranykorának nevezett időszak is.
telex.hu