Hogyan néz ki a vízbe fulladás? Máshogy, mint a legtöbben képzelik
Fröccsenőnek és hangosnak képzeli el a fulladást, csapkodó karokkal és segélykiáltással, ahogyan azt a filmekben láthatta? Ha azt gondolja, hogy hallaná, amikor valaki vízbefullad, akkor súlyosan téved. A valóság az, hogy bárki megfulladhat Öntől néhány méterre, és valószínűleg nem venné észre – mert a fulladás legtöbbször néma.
Mindannyian láttunk már olyan filmeket, amelyeken a kétségbeesett szülők a partról figyelik, ahogy gyermekük vagy valaki más kapálózik a vízben, segítségét kiált két merülés között, és a feje fölött a karjaival integetve kér segítséget. Ilyesmi azonban kizárólag a filmekben létezik.
Ezért ezek a film jelenetek valójában nagyon rossz szolgálatot tesznek mind a társadalomnak és a szülőknek. Ugyanis egy fuldoklónak nincs sem ideje, sem energiája, sem pedig levegője segítséget kérni. Alig van elegendő levegő a tüdejében ahhoz, hogy néhány másodpercig fenntartsa magát a víz felszínén, mielőtt végleg elmerülne.
Az esetek döntő többségében – akár gyermekekről, akár felnőttekről van szó – nincsenek csapkodó karok, vagy nagy fröccsenések, amelyek felkelthetik a figyelmet. Szinte lehetetlen, hogy egy küszködő úszó harcoljon a természetes túlélési ösztöne ellen, és a karját kiemelje a vízből, hogy segítséget kérjen.
A fuldokló áldozatok valójában nem hangosak – még csak hangot sem adnak ki, ezért a fulladás gyors és csendes, szinte néma. Hacsak az áldozatot nem mentik ki szinte azonnal a vízből, 20-60 másodperc áll rendelkezésére a teljes alámerülésig.
Gyermekeknél csak másodpercek állnak a rendelkezésünkre
A kisgyerekek, akik nem tudják kiemelni az arcukat a vízből, akár néhány centiméteres vízben is megfulladhatnak. A gyerekeken kívül más, úszni korlátozottan vagy egyáltalán nem tudó emberek néhány másodperc alatt is eltűnhetnek a vízfelszín alatt.
A kisbabák úgynevezett búvárreflexszel rendelkeznek. Ez azt jelenti, hogy ha egy csecsemő a vízbe esik, ösztönösen visszatartja a lélegzetét. Nem harcolnak a felszínre jutásért, nem fröcskölnek és nem sikoltoznak. Nyugodtan megvárják, amíg az őket úszni tanító szülők kiemelik a vízből.
Viszont a gyerekek, különösen a kisgyermekek zajos úszók: csobbannak, fröcskölnek, vagy hangosan játszanak. Az jelzi a bajt, amikor csendben vannak, ám mire észrevesszük a hang hiányát, már késő lehet.
A fuldoklás jelei, amelyekre figyelni kell
Hátradöntött fej – Az áldozat hátrahajtja a fejét, hogy arca könnyebben kiemelkedjen a vízből, így levegőhöz jusson.
A vízfelszínen tartott száj – A fuldokló a víz szintje fölött próbálja tartani a száját, de nincs ideje segítségért kiabálni, mert alig jut levegőhöz. A száj rövid időre kinyílik, majd nagyon gyorsan visszakerül a víz alá.
Oldalra kinyújtott karjaival lefele nyomja a vizet – A természet ösztönösen arra kényszeríti a fuldoklókat, hogy karjukkal lefelé tolják a vizet. A víz lenyomása lehetővé teszi a fuldokló emberek számára, hogy a testüket fenntartsák, ám emiatt karjuk a vízpartról nem látható, nem a víz felszíne fölött zajlik a csapkodás.
Függőleges, vagy közel függőleges testhelyzet – Az áldozat teste függőlegesen lebeg a vízben, a vízet még lefele nyomja, de általában már nincs ereje alátámasztó rúgásokra.
webbeteg.hu