Az idei szokatlanul extrém aszály már nem csak a gyepeket, de a fiatal fák életét is veszélyezteti a városban. A FŐKERT arra hívta fel a figyelmet, hogy bár mindent megtesznek a hiányzó csapadékmennyiség pótlására, a közterületi fiatal fák esetében most minden lakossági akcióra, összefogásra is szükség van, hogy életben tudják tartani az új telepítéseket.
Főként azok a fák vannak kitéve a kiszáradás veszélyének, ahol a begyökeresedési folyamat még tart, illetve a sekélyen gyökerezők vannak veszélyben.
A friss ültetéseknél általában mélyedést, úgynevezett tányért alakítanak ki, hogy az esővíz, illetve az öntözővíz ide gyűljön.
Az öntözőzsák is jó megoldás a megeredés segítésére, a FŐKERT egyre több helyen veti be ezt a módszert, hisz ez fokozatosan adagolja a vizet, árnyékolja és védi a törzset, egyfajta csepegtető öntözést valósít meg. A felszíni öntözés akkor hatékony, ha napnyugta után, vagy napkelte előtt végezzük.
Az ültetéskor beépített dréncsövek pedig alulról nedvesítik a talajt, így arra készteti a fát, hogy lefelé növesszen gyökereket, a talajvíz irányába. Tehát, ha dréncsővel ültetett fiatal fát látunk oda juttassunk a vizet. 60-70 litert a frissen ültett fák is el tudnak nyelni, de ekkora szárazságban egy kannányi víz is életmentő lehet a kókadt, fonnyadt levelű kis fáknak. Az öntözőzsákokat is tele lehet vízzel hordani, ha laposak, a tányérok feliszapolása is életben tartja a házunk előtti friss ültetésű fákat.
Különösen a pesti oldal homokosabb talajain van most nagyon nagy szükség a rásegítésre!