Lezárták a Margit hidat a katatörvény ellen tüntetők

0
  • A kormány hétfőn benyújtotta az új katatörvényt, amellyel gyakorlatilag megszüntetnék ezt az adózási formát.
  • A törvényjavaslat ellen tiltakozók kedd délelőtt 10 órára tüntetést szerveztek a Parlament elé, a Kossuth térre.
  • A téren legalább ezren gyűltek össze, a tömeg innen a Margit híd irányába vonult.
  • Nem sokkal 11 óra után a Margit-sziget magasságánál lezárták a hidat.

Legalább ezren tüntettek az új katatörvény ellen a Parlament előtt, a Kossuth téren kedden délelőtt, majd a demonstrálók elfoglalták a Margit hidat. Információk szerint a törvényjavaslat sürgősségi vitája, illetve a zárószavazás kijelölt, kora délutáni időpontjáig kívánják blokkolni a főváros egyik legforgalmasabb hídját.

tüntetés Facebook-eseményén kedd délelőttig közel háromezren jelezték részvételi szándékukat. A tüntetés hivatalosan 10 órakor kezdődött, ekkor több százan voltak a téren. Helyszíni tudósítóink beszámolói alapján a tüntetésnek nem volt konkrét programja, és felszólalókkal sem terveztek. A tüntetők szellősen álldogáltak, és kis csoportokban beszélgettek, néhányuknál egy-egy transzparens is volt. Később a „Ne szavazd meg!” rigmust skandálták.

Eközben zajlik a vita a Parlamentben az új, szigorúbb adótervezetről. A kormány a bújtatott munkaviszonyokra mutogat, és a gazdaság kifehérítéséről beszél a katatörvény kapcsán, míg az ellenzék megszorítócsomagot emleget.

 

 

A tömegben több ételfutár is volt, akiket különösen érzékenyen érintene a törvénymódosítás. Néhány politikus is feltűnt a Kossuth téren, például Szabó Tímea, Tordai Bence és Mellár Tamás a Párbeszéd frakciójából, Bedő Dávid és Gelencsér Ferenc a Momentumból. Az esemény teljesen békés keretek között zajlott, nem is volt nagy rendőri készültség. A tüntetésről később videós formában is beszámolunk.

Fotó: Bődey János / TelexFotó: Bődey János / Telex
Fotó: Bődey János / Telex
Fotó: Bődey János / Telex

Néhány perccel 11 óra előtt a Momentum elnöke, Gelencsér Ferenc elkezdte skandálni, hogy zárják le a Margit hidat, majd a Momentum-frakció tagjai és a párt más politikusai azt kiabálták, hogy „Gyertek velünk!”. Ezután a tömeg egy része elindult a Kossuth térről a Margit híd irányába, ahol már több tucat ételfutár is a híd spontán blokádjára készült. A tömeg élén a momentumosok haladtak, de ott van a Párbeszéd-frakció másik tagja, Jámbor András, valamint a DK-s Arató Gergely is. A tüntetők a híd közepén, a sziget bejáratánál álltak meg, ahol Novák Katalin köztársasági elnöknek üzenve már azt skandálták:

Ne írd alá, Kata!

Eközben a Margit híd budai hídfőjénél, a Bem Mozinál sok ételfutárt várakozott a vonulókra, itt már a rendőri jelenlét is nagyobb volt.

 

Nem sokkal 11 óra után a tömeg a Margit-sziget magasságánál lezárta a hidat, az első sorokban az ételfutárok állnak, és összességében több százan várakoznak a kormánypártok reakciójára. Mivel a tömegnek nincs egyértelmű vezetője, és szónoklatok sem hangzottak el eddig, a demonstráció, azaz a hídblokád ideje egyelőre nem ismert.

11:30 körül a rendőrség felszólította a tömeget, hogy ne akadályozzák a forgalmat a hídon, és menjenek fel a járdára. A tömeg nagy pfujjolással válaszolt erre. A tüntetők a törvény visszavonását követelték. Később egy mentőt átengedtek a Margit hídon, majd pár perccel 12 óra előtt néhány busz és autó is átjutott a hídon a Jászai Mari tér irányába.

Gelencsér a Jászai Mari térnél szólt néhány szót a körülötte álló tömeghez. Azt mondta: „Parragh László megbukott. Az ő munkája lenne az, hogy titeket képviseljen és megvédje az érdekeiteket. Erre mit csinál? Egy adóév közepén szétcseszi a katát”. A Momentum elnöke szerint a katatörvényt vissza kell vonni, le kell váltani Parragh László Kereskedelmi és Iparkamara elnököt és Matolcsy György jegybankelnököt is.

Gelencsér arra kérte a tömeget, hogy a törvényjavaslat zárószavazásig, nagyjából 13:30-ig maradjanak a Margit hídon.

Fotó: Bődey János / Telex
Fotó: Bődey János / Telex

BKK közlése szerint a 4-es és a 6-os villamos a Margit híd budai hídfője és az Oktogon között nem közlekedik.

A Telex tudósítója szerint az Erzsébet hídon nagyjából harminc fő gyűlt össze délre, köztük több ételfutár és biciklis. A tüntetők két oldalról akarnák lezárni a hidat, de úgy látják, kevesen vannak ahhoz, hogy ennyien meglépjék ezt engedély nélkül, ezért most hivatalos tüntetést akarnak bejelenteni.

Az új katatörvény

Ahogy hétfőn írtuk, a kormány benyújtotta az új katatörvényt, amelyet kedden már el is fogadhatnak, ugyanis Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a kormány nevében azt kérte az Országgyűlés elnökétől, hogy a törvényjavaslatot kivételes eljárásban tárgyalják.

Tüntetők korábban a Kossuth téren – Fotó: Bődey János / TelexTüntetők korábban a Kossuth téren – Fotó: Bődey János / Telex
Tüntetők korábban a Kossuth téren – Fotó: Bődey János / Telex

Az új törvényjavaslat 18 millió forintra emelné a katás bevételi értékhatárt, az adó mértéke minden kisvállalkozónak havi 50 ezer forint lesz. Ugyanakkor a jövőben csak azok a kisadózó vállalkozások választhatnák ezt az adózási formát, akiknek csak magánszemélyektől származik bevétele. Ez alól kivételt egyedül a taxisok jelentenek.

A kormány ezzel gyakorlatilag megszüntetné a katát.

 

telex.hu

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here