Váratlanul mindent elejtett a kezéből, majd földre zuhant és rángatózni kezdett egy turistacsoport 30 év körüli hölgy tagja, akihez Budapest egyik főterére kérte a mentők segítségét hétfőn az idegenvezető.
„A segélykéréskor még a tapasztalt mentésirányítót is sikerült megizzasztani, addigra ugyanis a többiek már egy útikönyvet erőltettek a görcsölő beteg szájába, miközben erővel próbálták lefogni végtagjait.
Végül a kihangosított telefonon keresztül sikerült elérni, hogy ezt ne tegyék. A roham perceken belül lezajlott és bajtársaink is hamar helyszínre értek, majd megvizsgálták a beteget, aki rövidesen magához tért.
Kiderült, hogy ismert epilepsziás, de elfelejtette bevenni a gyógyszerét és ilyen estben máskor is előfordult már hasonló görcsroham. A nő apróbb karcolásokkal megúszta az esetet, azonban az állkapcsa és a fogai igencsak megszenvedték a turistakalauzt, így bajtársaink végül stabil állapotban szállíthatták szájsebészetre” – tette közzé okulásul az Országos Mentőszolgálat.
De akkor mégis mit tegyünk, ha görcsölő beteget látunk? Az epilepszia.hu oldal erre ad tanácsokat.
Az első és legfontosabb teendő, meggyőződni arról, hogy a beteg testi épségét semmi sem veszélyezteti. Legtöbbször elég, ha a beteget oldalára fektetjük (stabil oldalfekvés helyzet), meggyőződünk arról, hogy szabadon lélegzik, feje alá egy párnát helyezünk, ruháját megoldjuk. Fontos, hogy ne rögzítsük, mozgásában ne korlátozzuk, elég, ha biztosítjuk, hogy a rángások miatt ne sérüljön. Érdemes ezért az epilepsziás beteg közeléből eltávolítani a rá nézve veszélyes tárgyakat. A beteg állapota az esetek nagy részében teljesen magától rendeződik. Amennyiben nem a szabadban kerül sor a rohamra, segít a megfelelő oxigén ellátás biztosítása is, az ablaknyitás.
A legsegítőkészebb ember is többet árthat, mint amennyit használ, ha például a nyelv elharapásának megakadályozására valamilyen eszközt tesz a rohamozó szájába. Ez könnyen sérülést, esetleg súlyos sérülést okozhat, ezért mindenképpen kerülendő. Amennyiben közterületen vagyunk tanúi a rohamnak, várjuk meg, amíg a beteg magához tér, és ajánljunk fel segítséget a hazajutáshoz.
Összefoglalva:
- Védjük meg a beteget a sérülésektől, fektessük az oldalára, mihelyt a roham csillapodik
- Maradjunk a beteg mellett és próbáljuk megnyugtatni.
- Ne próbáljuk megszüntetni a rohamot. Ha már elkezdődött, minden külső beavatkozás sérüléseket okozhat.
- Ne tegyünk semmit a beteg szájába, ne itassuk meg.
- Csak akkor hívjunk mentőt, ha a beteg néhány perc múlva sem tér magához, vagy ha sérülést szenved.
Az esetek többségében nincs szükség orvosra, mentőre! Ez alól az általános szabály alól vannak kivételek:
- ha nem ismert epilepsziával élő emberről van szó. A roham ugyanis súlyos betegségek első jele is lehet.
- ha újabb roham jelentkezik az első után vagy még annak megszűnése előtt,
- ha a roham maga (nem a feltisztulás) 5 percnél tovább tart,
- ha a roham kapcsán sérülés keletkezett. Különösen veszélyes lehet a fejsérülés!